Oddech – najważniejsza czynność organizmu

Oddech jest naszym pierwotnym schronieniem. Rytm oddechowy znajduje się pomiędzy czynnościami zależnymi i niezależnymi od naszej woli. Ma on wpływ na nasze samopoczucie, procesy metaboliczne, proces dojrzewania i na radzenie sobie z odczuciami bólu fizycznego i emocjonalnego.

Istnieje wiele technik kontrolowanego oddechu np: oddech podczas medytacji w celu wchodzenia w inne stany świadomości,uspokojenie oddechu w celu wyciszenia organizmu i aktywowania układu parasympatycznego (regeneracja), tak zwany “Rebirthing” – poprawiający zdolność oddechu zmienioną przez nagromadzenie strachu i napięć często nieuświadomionych (w głębokiej podświadomości) mogących wystąpić również w chwilach narodzin. Dużo ciężej zmienić jest wzorce nieświadome od świadomie nauczonych ponieważ dużo mocniej się zakorzeniają. 
Chciałbym przytoczyć tu przykład często widzianego zachowania rodziców którzy każą dziecku powstrzymywać się od okazywania emocji np. płaczu, dziecko jest wtedy zmuszone ulokować gdzieś powstałą energię napinając którąś z części ciała -oddech, plecy lub szczęki. Ten sam mechanizm działa również u osoby dorosłej, emocja zostaje wtedy utrwalona i zmagazynowana w powięzi. Wykonanie pełnego wdechu może być ograniczane poprzez gromadzenie częściowej ilości powietrza w dolnych partiach żeber, poprzez napięcia w szczytowej części klatki piersiowej lub zwiększony tonus mięśni prostowników grzbietu. Niezastąpione stają się  w takich przypadkach techniki powięziowe. Przepona oddechowa powinna być ustawiona bezpośrednio nad dnem miednicy, co pozwala nam na stymulowanie całego balona brzusznego( wszystkie narządy wewnętrzne) każdym jednym oddechem. Taka ciągła stymulacja zapewnia pobudzenie ukrwienia każdej tkanki poddanej naciskowi oddechowemu. Pobudzenie ukrwienia wiąże się z większymi dostawami tlenu i innych potrzebnych związków do organów wewnętrznych i krążków międzykręgowych, które dzięki temu mogą lepiej spełniać swoje funkcje.

Podsumowując, powinniśmy zwracać większą uwagę na to czy nasze ciało fizyczne i emocjonalne pozwalają na swobodne oddychanie abyśmy mogli cieszyć się lepszym zdrowiem i lepszym samopoczuciem.